Proefschrift Thijs Versloot: edge rotation and momentum transport in JET fusion plasmas
12 september 2011
Op 12 september verdedigde Thijs Versloot van de groep Plasma Diagnostics met succes zijn proefschrift Edge rotation and momentum transport in JET fusion plasmas in het Auditorium van de Technische Universiteit Eindhoven.
Thijs deed zijn onderzoek aan de grootste fusiereactor ter wereld, de Joint European Torus (JET) vlakbij Oxford in het Verenigd Koninkrijk. Hij onderzocht een mogelijke manier om de efficiëntie en stabiliteit van fusiereactoren te verbeteren. Het meest populaire ontwerp van zo'n reactor, waarin energie wordt opgewekt uit het samensmelten van lichte atoomkernen, is de tokamak, een vorm van magnetische opsluiting.
In de brandstof van een fusiereactor, een plasma van honderden miljoenen graden, ontstaat vanzelf turbulentie. Daardoor lekt hitte weg uit het plasma en koelt de fusievlam te ver af. In zijn onderzoek bekeek Thijs of rotatie van het plasma kan helpen het plasma te stabiliseren. Een hoge rotatiesnelheid heeft volgens het onderzoek inderdaad een positief effect op de efficiëntie en stabiliteit van de fusiereactor. Een belangrijk resultaat is de ontdekking dat de gradient van het totale rotatieprofiel heel gevoelig is voor de waarde van de rotatie aan de rand van het plasma. Vervolgonderzoek moet uitwijzen welke mechanismen het meest geschikt zij om die rotatie op te wekken.



